Inteligentny dom

Termin „inteligentny dom”nadal wielu z nas kojarzy się z nieuzasadnionym luksusem. Ale warto zastanowić się, czy taka inwestycja nie jest na dłuższą metę rozwiązaniem efektywnym kosztowo, nie wspominając już o tym, że inteligentne systemy zdejmują z nas ciężar myślenia o tym, czego zapomnieliśmy włączyć, wyłączyć, zamknąć, zakręcić, zabezpieczyć.

W inteligentnym domu pobudki mogą być całkiem przyjemne. Tutaj budzi nas muzyka, która została zaprogramowana tak, aby uruchomić się o konkretnej godzinie, podnoszą się także rolety, aby wpuścić do sypialni trochę dziennego światła. Gdy przekraczamy próg łazienki, automatycznie włącza się światło, a podłoga – odpowiednio wcześniej nagrzana – wita nas przyjemnym ciepłem. W kuchni zaś czeka nagrzany i gotowy do użycia ekspres do kawy.

Nawet jeśli poranne krzątanie i przygotowanie do wyjścia zajmie nam więcej czasu, nie grozi nam spóźnienie do pracy, gdyż wystarczy tylko jeden przycisk, aby przed wyjściem obniżyć temperaturę w całym domu, zasłonić rolety, wyłączyć wszystkie niepotrzebne urządzenia, domknąć okna oraz uzbroić alarm. A gdy kończymy pracę, dom automatycznie rozpoczyna przygotowania na nasze przybycie: podnosi temperaturę w pokojach i odsłania rolety. Jeśli spóźnimy się na swój ulubiony program informacyjny, zostanie on nagrany, abyśmy mogli go odtworzyć w dogodnym dla nas momencie.

Intensywność oświetlania w każdym pomieszczaniu jest tak ustawiona, aby światło nie męczyło oczu, a jednocześnie umożliwiło wykonanie przewidzianych prac – w kuchni jest zawsze widniej, a oświetlenie w salonie jest nastrojowe. Kładąc się do łóżka przy pomocy jednego przycisku uzbrajamy alarm, wyłączamy wszystkie niepotrzebne odbiorniki, obniżamy temperaturę we wszystkich nieużywanych w nocy pokojach oraz wyłączamy telewizory i komputery. A jeśli otworzyliśmy na noc okna, aby wpadało przez nie świeże powietrze, a  nieoczekiwanie spadnie deszcz, system odnotuje to i automatycznie zamknie okna.

Wyjazd na wakacje nie spędza nam już snu z powiek, bowiem z każdego miejsca na świecie możemy za pomocą swojego komputera czy smartfona obserwować swój dom dzięki zamontowanym w nich kamerom. Dodatkowo system inteligentnego domu wysyła do nas sms-a z informacją, że ktoś znajduje się na terenie naszego domu lub posesji.

Brzmi nierealnie? A jednak systemy inteligentne dla domu mają się świetnie i są coraz powszechniejsze. Dlatego warto rozważyć zainstalowanie takiego systemu, który zaopatrzony będzie w funkcjonalności ułatwiające nam zarządzanie domem czy mieszkaniem, bo inwestycja taka może przyczynić się do zminimalizowania kosztów eksploatacji domu oraz poprawienia jakości życia.