Wybierając rośliny doniczkowe do naszego wnętrza kierujemy się zazwyczaj ich walorami dekoracyjnymi zapominając o tym, jak korzystny mają wpływ na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Jakie są zatem korzyści z roślin doniczkowych?
Po pierwsze – rośliny w procesie fotosyntezy pochłaniają z powietrza dwuntlenek węgla, a wydzielają niezbędny nam do życia tlen. Poza tym niektóre rośliny pokojowe mają zdolność pochłaniania rozmaitych szkodliwych substancji chemicznych, wydobywających się na przykład z tworzyw sztucznych, mebli, wykładzin, farb, lakierów, klejów. Są też takie rośliny, które pochłaniają dym papierosowy. Jeśli więc postawimy w domu właśnie takie rośliny, będziemy wdychać mniej szkodliwych związków, a to na pewno wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.
Kolejną zaletą rośliny doniczkowych jest podnoszenie wilgotności. Im jest cieplej i bardziej sucho w pomieszczeniu, tym więcej pary wodnej wydalają rośliny, co powoduje, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu zwiększa się.
Warto pamiętać o szczególnych właściwościach roślin wybierając kwiaty doniczkowe do konkretnych pomieszczeń. W sypialni na przykład świetnie sprawdzą się rośliny, które oczyszczą powietrze z toksyn, wzbogacając je dodatkowo w tlen i nawilżając (parowanie wody z liści), tworząc w otoczeniu przyjazny mikroklimat. Podczas snu nasz organizm regeneruje się i odpoczywa, dlatego zdrowe, czyste i odpowiednio nawilżone powietrze jest wtedy szczególnie ważne. Do sypialni zalecane są zatem draceny, paprocie, figowce, bluszcz pospolity, palma koralowa, skrzydłokwiat czy difenbachia.
Należy zachować szczególną ostrożność decydując się na rośliny do pokoju dziecka. Nie należy ustawiać w pokoju dziecka roślin o dekoracyjnych owocach, kaktusów oraz gatunków trujących (np. difenbachii, filodendrona, bluszczu pospolitego, oleandra, cyklamena perskiego czy fikusa). Nie należy też umieszczać w pokoju dziecięcym roślin kwitnących lub silnie pachnących, które mogłyby wywoływać alergie bądź uczulenia (np. hiacyntów, anturium). Rośliny o dużych rozmiarach też nie są dobrym pomysłem, gdyż pod własnym ciężarem mogłyby się przewrócić, przygniatając lub kalecząc znajdującego się w pobliżu malucha. Najlepiej zdecydować się na niewielkie, stosunkowo neutralne i mało wymagające gatunki roślin, jak np. zielistki, niektóre paprocie, sępolie fiołkowe, nieduże chamedory czy trzykrotki. Można też pomyśleć o zdrowych i aromatycznych roślinach jadalnych: ziołach i warzywach (np. szczypiorek, bazylia, pietruszka).
A jakie kwiaty doniczkowe nadają się do biura? Warto zdecydować sie na rośliny, które posiadają zdolności oczyszczania powietrza z substancji toksycznych obecnych w pomieszczeniach biurowych. Toksyny mogą być emitowane przez farby, wykładziny, meble, środki czystości lub działający sprzęt elektroniczny. Wprawdzie stężenie związków toksycznych w miejscu pracy nie stanowi na ogół większego zagrożenia dla naszego zdrowia, ale gdy jesteśmy narażeni na ich oddziaływanie przez wiele godzin, mogą stać się przyczyną różnych dolegliwości, np. bólu głowy, ogólnego osłabienia, pogorszenia koncentracji czy rozdrażnienia. Najlepsz rośliny doniczkowe do biura to także takie, które nie wymagają zbyt troskliwej opieki i nie są szczególnie wrażliwe na błędy pielęgnacyjne. W tej roli doskonale sprawdzą się sansewierie, aspidistra wyniosła, monstery, fikusy, zielistka, nefrolepis, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, cissusy, draceny, hoja i trzykrotka. Wszystkie z wymienionych gatunków dobrze radzą sobie także z toksynami zawartymi w powietrzu.
Jedno jest pewne - oferta kwiatów doniczkowych jest tak duża, że do każdego rodzaju wnętrza uda się dobrać pasujące gatunki roślin pokojowych.